Depilacja laserowa / Zasada działania

Badania kliniczne z zastosowaniem lasera diodowego Coherent LightSheer przeprowadzane w Laboratorium Wellamana Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda wykazały czasową utratę włosów u 100% badanych pacjentów i długoczasową utratę włosów (w okresie prowadzenia badań, czyli 9 lat) u 98 % pacjentów.

Światło lasera diodowego jest absorbowane głównie przez melaninę zawartą we włosie, co powoduje powstawanie i dyfuzję ciepła do otaczających włos komórek. Jest to zasada podobna do laserowego usuwania naczyniaków. Laserowe usuwanie włosów jest oparte na zasadzie fototermolizy selektywnej: kombinacji odpowiednio dobranej długości fali promieniowania laserowego, długości trwania impulsu lasera i powierzchniowej gęstości dostarczanej energii.

               

               

Jednym z najważniejszych czynników bezpiecznego i skutecznego zabiegu jest chłodzenie, gdyż nie tylko włos, ale i naskórek zawiera melaninę i absorbuje energię światła. Najbardziej efektywną metodą chłodzenia jest tzw. chłodzenie aktywne, poprzez stały kontakt z zimnym obiektem dobrze odprowadzającym ciepło ze skóry. Komórki mieszka będące celem "ataku" leżą na głębokości ok. 1-3 mm w głębi skóry.

Wystarczający do ich zniszczenia wzrost temperatury wymaga czasu 0.2-1 sek., a chłodzenie aktywne w tym czasie pozwala utrzymać skórę w bezpiecznej temperaturze. Szafir jest idealnym materiałem do wykonania końcówki chłodzącej, będącym znakomitym przewodnikiem ciepła i przewodzącym światło diody. Dodatkowo ważną rolę odgrywa ucisk stosowany przy aktywnym chłodzeniu kontaktowym, gdyż nie tylko zapewnia dobry kontakt termiczny, ale także wyciska i usuwa hemoglobinę z naczyń krwionośnych zapobiegając ich zamykaniu i przywodząc mieszki włosowe bliżej naświetlanej powierzchni, a więc zwiększając skuteczność zabiegu.

W laserze Lumenis LightSheer jako źródła światła używa się matrycy diod o bardzo wysokiej mocy, o długości fali 800 nm. Kondensator światła miesza promieniowanie i produkuje jednolitą wiązkę wyjściową o wysokiej mocy i gęstości powierzchniowej energii 15-100 J/cm2 o powierzchni 9 mm2. Zastosowano niezwykle skuteczne chłodzenie aktywne poprzez stały kontakt naświetlanej powierzchni skóry z okienkiem utrzymywanej w niskiej temperaturze soczewki szafirowej, przez którą wydostaje się promieniowanie lasera. Chłodząca soczewka szafirowa nie tylko pozwala na zastosowanie wyższych dawek energii do prowadzenia zabiegu, ale także umożliwia zastosowanie kompresji w miejscu naświetlanym.

Liczba koniecznych zabiegów

Jak wynika z naszych badań do utraty tymczasowej owłosienia (na okres 1-3 miesięcy) wystarczy 1 zabieg. Liczba koniecznych zabiegów dla uzyskania trwałego i znaczącego efektu jest ustalana indywidualnie w zależności od pacjenta i miejsca zabiegu. Większość pacjentów wymaga 2-5 zabiegów, by uzyskać trwałą, praktycznie całkowitą depilację.

Tagi: laserowe usuwanie owłosienia Warszawa